نقش بانک مرکزی در پیمان پولی با روسیه

رییس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند در زمینه ایجاد پیمان‌های پولی نقش ایفا کند بلکه برای این کار وارد‌کنندگان و صادر‌کنندگان باید با بانک مرکزی جلسات متعددی داشته باشند تا جزئیات این قرارداد مشخص شود.

برخوردار گفت:  پیمان پولی دوجانبه ایران با روسیه به دلیل افت ارزش روبل عملیاتی نشد اما اکنون که موارد اولیه تحریم‌های روسیه برداشته شده اگر پول‌ آن‌ها به ثبات برسد می‌توان در سال جاری به دنبال برقراری پیمان پولی دو جانبه با این کشور بود.

محمدحسین برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره ضرورت توجه به پیمان‌های پولی دوجانبه گفت: پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه به ویژه برای کشور‌های هم مرز می‌تواند مفید باشد.

وی افزود: هر چند در حال حاضر کشور‌هایی مانند چین با کشور‌های غیر هم مرز خود مانند کشور‌های اروپایی پیمان‌های پولی چند جانبه برقرار کرده است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: اگر اقتصاد ما از سال‌های ابتدایی که با تحریم روبرو شد به سمت پیمان‌های پولی دو جانبه می‌رفت وابستگی کمتری به دلار یا یورو پیدا می‌کرد.

رییس مجمع عالی واردات درباره عملیاتی نشدن پیمان پولی دوجانبه با روسیه اظهار کرد: روسیه به دلیل اینکه در آن مقطع که موضوع امضای پیمان‌ پولی دو جانبه با روسیه مطرح شد تحت تحریم قرار گرفت، ارزش پولی آن‌ها به شدت کاهش یافت باعث شد که این پیمان انجام نشود.

برخوردار ادامه داد: اما در حال حاضر موارد اولیه تحریم‌های روسیه برداشته شده است و اگر پول‌ آن‌ها (روبل) به ثبات برسد می‌توان در سال جاری به دنبال برقراری پیمان پولی دو جانبه با آن‌ها بود. همچنین به غیر از روسیه، ایران می‌تواند با کشور‌هایی چون هندوستان، چین،کره و کشور‌هایی اروپایی که به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران هستند پیمان پولی دو یا چند جانبه منعقد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.