کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در روزهای پایانی اسفند ماه با افزایش مواجه شده و در قیمت‌های ۸۰ تا ۸۲ هزار تومان معامله می شد، از ابتدای امسال روند نزولی به خود گرفت و افت کرد.

اوراق تسهیلات مسکن یا همان” تسه ” که برای متقاضیان دریافت وام مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، در سال گذشته بعد از یک دوره افت تقاضا و کاهش قیمت،در بهمن ماه مجددا مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت و با افزایش مواجه شد و از قیمت ۸۰ هزار تومان در ابتدای بهمن، به ۸۸ هزار تومان در اسفند ماه رسید، اما قیمت این اوراق مجددا در روزهای پایانی سال به همان محدوده ۸۰ هزار تومان بازگشت.

اما این اوراق با آغاز سال جدید روند نزولی به خود گرفت و با کاهش بیشتر قیمت مواجه شد و تا سطح ۷۰ هزار تومان افت کرد به طوری که هم اکنون تسه های قابل معامله در فرابورس در محدوده ی ۷۳ تا ۷۵ هزار تومان معامله شده و هزینه متقاضیان واقعی دریافت وام مسکن را کاهش داده است.به طوری که هم اکنون “تسه” های بهمن ۹۳ در قیمت ۷۴ هزار تومان، دی ماه در قیمت ۷۸ هزار تومان،شهریور ۷۴ هزار تومان،خرداد در قیمت ۷۳ هزار تومان و اردیبهشت در قیمت ۷۵ هزار تومان معامله می‌شود. با کاهش قیمت این اوراق در فرابورس هم اکنون روند خرید و فروش در این اوراق متعادل است.

قیمت این اوراق که در نیمه اول ۱۳۹۳ به قیمت ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود،از آذر ماه همان سال روند متعادل‌تری به خود گرفت و با ادامه رکود در بازار مسکن تا سطح ۷۷ هزار تومان کاهش پیدا کرد و هزینه متقاضیان دریافت وام را کاهش داد.اما با مطرح شدن شائبه افزایش وام مسکن به ۶۰ میلیون تومان در بهمن ماه، این بازار با تحرک مواجه شد و قیمت “تسه” تا حدودی رشد کرد.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام ۴۵ میلیونی مسکن باید ۹۰ ورقه حق تقدم تسهیلات خریداری شود که با احتساب قیمت ۷۴ هزار تومانی این اوراق، متقاضی دریافت وام باید حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید این اوراق هزینه کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.