پول‌های دیجیتالی قدرت می‌گیرند

در ژانویه ۲۰۰۹ شبکه بیت‌کوین راه‌اندازی شد؛ و ظرف مدت کوتاهی پول‌های دیجیتال به‌عنوان یکی از جالب‌ترین و نوآورانه‌ترین پیشرفت‌های تاریخ فناوری پرداخت در سراسر دنیا شناخته شدند.

در چند سال گذشته شاهد بوده‌ایم که کریپتو کارنسی یا پول‌های دیجیتال مانند «بیت‌کوین» (Bitcoin) به اکوسیستمی چند میلیارد دلاری تبدیل شده‌اند و صدها شرکت نوپا و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز را جذب کرده‌اند.
به گزارش Systemgroup پول‌های دیجیتال بدون شک نوآوری بزرگی در دنیای پرداخت‌های الکترونیک محسوب می‌شوند؛ اما در ضمن آموزه‌های گسترده‌ای فراتر از دنیای مالی در اختیار ما قرار می‌دهند. در اینجا پنج نکته‌ای را که رشد پول‌های دیجیتال در مورد آینده نوآوری به ما می‌آموزد عنوان می‌کنیم.

۱- اطمینان نامتمرکز، پتانسیل گسترده‌
یکی از بارزترین جنبه‌های پروتکل بیت‌کوین این است که می‌تواند اطمینان ایجاد کند، حتی اگر هیچ‌یک از هویت‌های موجود در شبکه قابل‌اطمینان نباشند. این موضوع، فرضیه سنتی را که اطمینان باید از یک منبع منفرد و متمرکز جریان پیدا کند، نقض می‌کند. اطمینان نامتمرکز تاکنون به‌صورت اصولی برای تسهیل معاملات مالی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین پتانسیل استفاده از این اطمینان برای توسعه مدیریت حقوق دیجیتال برای موسیقی، فیلم و دیگر محتواهای خلاقانه وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود هنرمندانی که می‌خواهند به طرفداران خود اجازه دهند کارهای دیجیتال آنها را دوباره بفروشند، این کار را بدون ایجاد مدیریت زیرساخت برای اداره نقل‌وانتقال‌های دیجیتال و بدون اینکه نیاز باشد طرفداران در یک شبکه واحد بمانند، انجام دهند.اطمینان نامتمرکز همچنین می‌تواند برای مقابله با چالش‌های مدیریت و یکپارچگی داده که توسط «داده‌های بزرگ» ایجاد می‌شوند، استفاده شود.

۲- نوآوری غیر متمرکز
ما نمی‌دانیم فرد یا افرادی مانند «ساتوشی ناکاموتو» (سازنده پروتکل بیت‌کوین) خانه‌های خود را کجا بنا می‌کنند؛ اما این را می‌دانیم بعدازاینکه ناکاموتو بیت‌کوین را معرفی کرد، نوآوری در پول‌های دیجیتال با سرعت فوق‌العاده و در گوشه و کنار جهان رخ داده است. اکنون هیچ شرکت یا منطقه جغرافیایی خاصی وجود ندارد که بتواند ادعا کند فضای پول‌های دیجیتال متعلق به آن است. در عوض، این اکوسیستم شامل صدها شرکت در قاره‌های مختلف است که در تولید ایده‌ها، محصولات، خدمات و پایگاه‌های جدید بر مبنایی تقریبا روزانه، نقش دارند.در مورد مراکز نوآوری مانند منطقه سیلیکون ولی آمریکا که تمرکز بالای استعدادها، سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز و شرکت‌های فناوری موفق توانسته‌اند چرخه بازخورد مثبتی ایجاد کنند و عامل بروز استعدادها، سرمایه و داستان‌های موفقیت‌آمیز بیشتری شوند، مطالب زیادی گفته شده ‌است.
همه این مطالب درست هستند؛ اما پول‌های دیجیتال به ما نشان می‌دهند مدل دیگری هم وجود دارد که کاربردپذیر است: وقتی یک صنعت با افرادی همراه می‌شود که در دنیایی به‌شدت مرتبط بزرگ شده‌اند و همکاری با مردم دنیا برای آنها به‌راحتی ارتباط و همکاری با افراد در یک اتاق است، نوآوری به سرعت اتفاق می‌افتد.

۳- کاهش هزینه‌ ذخیره‌سازی، روش‌های نو
اگر روزهایی را که ذخیره‌سازی دیجیتال واقعا گران تمام می‌

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.