۳۱ فرو ۱۳۹۴ ..."/>

بانک ها همچنان سودده ترین بازار مالی

اکبرکمیجانی در تازه ترین اظهارنظرهای خود طی گفت و گوی با روزنامه دنیای اقتصاد هدف از کاهش نرخ سود بانکی را ساماندهی بازارهالی مالی کشور اعلام کرد. به گفته او کاهش نرخ سود بانکی با توجه به کاهش نرخ تورم صورت می گیرد. پیش از این روسای بانک های خصوصی و دولتی طی جلسه ای اعلام کردند که نرخ سود بانکی حداقل به میزان ۲ تا ۳ درصد کاهش می یابد.
براین اساس نرخ سود ۲۲ درصدی به ۲۰ یا ۱۹ درصد تبدیل می شود. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد همچنان بانک ها به عنوان سودده ترین بازار مالی به کارشان ادامه می دهند. طی هفته های گذشته بازار دلار به طور متوسط تنها ۱.۵ درصد بازدهی، بازار سکه ۱.۷ درصد بازدهی و بورس هم به میزان ۳.۷ درصد بازدهی منفی دارد. با این حساب بانک ها همچنان به عنوان بازار مالی شاخص سودده شناخته می شوند. با این حال جعفرقادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تازه ترین اظهار نظر خود طی گفت و گوی با سایت صدای اقتصاد خواهان کاهش بیشتر نرخ سود بانکی شده است.
او گفته است:« موضوع کاهش نرخ سود بانکی، مدتی است که در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار دارد. در این راستا باتوجه به کاهش نرخ تورم، کاهش نرخ سود به یک الزام تبدیل شده است. در حال حاضر اغلب مباحث مطرح پیرامون کاهش نرخ سود از ۲۲ به ۲۰ درصد است در حالیکه معتقدم هم اکنون باتوجه به شرایط کنونی نرخ سود تسهیلات باید به زیر ۲۰ درصد کاهش یابد. نرخ سود تسهیلات باید به نحوی تعیین شود که حداکثر ۴ درصد بیشتر از نرخ تورم جاری باشد. در حال حاضر بازار سرمایه نیازمند حمایت است و کاهش نرخ سود بانکی به نوبه خود می تواند بر بازار سرمایه و افزایش نقدینگی در این بازار اثرگذار باشد. به ویژه در شرایط کنونی شاخص این بازار بار دیگر منفی شده است. مسئولان نظام بانکی باید به این جمع بندی برسند که با تصویب کاهش نرخ سود بانکی، اجرای آن را به سرعت در دستور کار قرار داده و تمامی بانکها را ملزم به اجرای این سیاست کنند.»
کاهش دو تا سه درصدی نرخ سود بانکی ۱۵ اردیبهشت ماه به بانک های کشور ابلاغ می شود.

*

*